logo_transparent

 GPON nedir?  • GPON Nedir? Nasıl Çalışır?

  GPON; bir core fiber optik kablo üzerinden noktadan çoklu noktaya mimarisiyle çalışan, yüksek bant genişliğine sahip, yönetilebilir ve düşük maliyetli bir network sistemidir.

  GPON aslında Passive optical network (PON) yada FTTX sistemlerin günümüzdeki en popüler olan ve 2.5 gigabit Downlink,1.25 Uplink çalışan versiyonudur.merkezde bulunan OLT (optical line terminal) üzerinden çıkan bir core optik data sinyali,passive optical splitterler (fiber optik bölücüler) ile çoklanarak uçta bulunan ONT/ONU (Fiber optik kablo üzerinden çalışan bir modem gibi düşünebilirsiniz) terminallere ulaşır.Bunun anlamı bir core olarak yola çıkan optik sinyal 1/2’den 1/64’e hatta 1/128’e(sadece Gpon için geçerli) kadar 2’nin katları olarak bölünebilir.Bu splitterler basit bir prizma mantığında çalışır yani besleme kaynağına ihtiyaç duymazlar.İşin enteresan tarafı bölünme sayısı ne kadar olursa olsun uçlardaki terminallerin bant genişliğinde bir azalma söz konusu değildir.

 • GPON Otel Çözümleri

  Oteller ,tatil köyleri Bungalov evler gibi yerler GPON için en avantajlı yerlerdir.Her oda için ihtiyaç duydukları Data,Wi-Fi,Telefon,HD Otel merkezi tv sistemleri (QAM),geniş alanlara yayılmış olmaları,otel genelindeki IP kamera (CCTV),kartlı geçiş,seslendirme gibi sistemler GPON’U günümüzde oteller için oldukça popüler hale getimiştir.

  · Nerelerde Kullanılır?

  GPON denince akla ilk internet sağlayıcı (ISP) firmaları WAN networkler gelse de GPON günümüzde yerel ağ (LAN) kullanımı için de cazip hale gelmiştir.Son dönemlerde Oteller,Hastaneler,AVM’ler,Okullar,Kamu binaları,iş merkezleri,fabrikalar vb.yerler kendi yerel ağlarında GPON sistemler tercih ederek  data,kablosuz ağ,telefon,IP kamera ve DIGITAL SMATV (Otel yada Hastanelerde kullanılan HD TV SİSTEMİ)yayınları gibi tüm ihtiyaçlarını bir core fiber üzerinden çok yüksek bant genişliği ve çok daha düşük maliyetlerle karşılamaktadır.

  Gpon sistemlerin bildiğimiz yerel networklere (LAN) göre avantajları nelerdir?

  GPON un sağladığı artılara geçmeden önce, diğer bağlantı türlerine göre hangi durumlarda daha avantajlı olduğunu açıklamamız gerekir.Gpon’u avantajlı kılan 5 anahtar unsur vardır.

  * Dağıtım noktasının fazla sayıda olması

  Gpon noktadan çoklu noktaya dağıtım mimarisine sahiptir.Dağıtımı pasif bileşenler kullanarak ekonomik bir şekilde yapar.Dağıtım noktası ne kadar artarsa GPON kullanımı maliyet ve sisteme avantajı da o ölçüde artar.Dağıtım noktalarına örnek olarak birbirinden bağımsız çalışma alanları olan ofis, otel, hastane odaları  verilebilir.

  *Yüksek bant genişliği ihtiyacı ve yönetilebilirlik

  Networkünüzde çok sayıda kullanıcı varsa,bu 100’lerce PC,IP telefon,IP güvenlik kamerası,Wi-Fi vb.sistemler demektir.Bütün bu sistemlerin networkde güvenli ve sorunsuz bir şekilde taşınması sırasında, yönetim ve yüksek bant genişliği ihtiyacı doğar.GPON kullandığı kapsülleme tekniği ve sağladığı yüksek bant genişliği sayesinde oldukça verimli bir akış sağlar.Bu özelliği GPON’u bakır kullanılarak inşa edilmiş networklerden ayırır.

  *Network kablo mesafesi

  GPON’da fiber optik kablo kullanıldığı için yerel ağlar (LAN) için mesafe problemi de yoktur.Kablo mesafesi ne kadar artarsa GPON’un diğer bağlantı türlerine göre sistem ve maliyet avantajı da o kadar artar.

  *Data+Telefon+HD TV yayınları (Triple-Play) aynı networkde bulunması

  Triple -Play; data,telefon ile bir RF sinyalin (Dijital yada analog tv yayınları,(QAM) HD otel headend tv sistemleri ) aynı fiber optik kablo üzerinden birlikte verilmesidir.Bu yöntem telefon ve tv yayınları için ayrıca kablolama yapılmaması anlamına gelir.Ayrıca tv sistemi için kullanılan aktif yükselticilere de gerek yoktur.GPON Bu özellikleri sayesinde Triple-Play metodu ile büyük avantajlar sağlar.

  *Zorlu Ortam Şartları

   GPON’da fiber optik kablo kullanılır.Ayrıca sahada dağıtım için kullanılan fiber optik bölücüler pasif olarak yani enerjiye ihtiyaç duymadan çalışırlar.Bu özellikleri sayesinde GPON sistemler; sıcaklık,mesafe ve elektromanyetik dalgalar gibi zorlu saha şartlarından etkilenmez.Bu tip zorlu şartlar GPON’u bakır kullanarak inşa edilmiş networklerden ayırır.

  Bütün bunlar göz önüne alındığında GPON; Çok sayıda noktaya sahip ofis,otel,hastane,fabrika,AVM,kamu binaları,iş merkezleri gibi daha birçok birim için oldukça avantajlıdır.

  ×

  Merhaba!

  WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayın...

  × merhaba